CV, jak prawidłowo pisać i napisać

Napisanie życiorysu nie jest zadaniem trudnym, jeśli jednak ma on osiągnąć swój cel, warto poświęcić mu czas i wysiłek, dobrze go przemyśleć, wykorzystać swoje zdolności twórcze oraz determinację.

Krótkie zdania - spraw, by twoje CV czytał się z łatwością, czyli napisz je prostymi i krótkimi zdaniami. Długie zdania są skomplikowane, natomiast krótkie można szybko przebiegać wzrokiem. Błędy - wystarczy jeden niewielki błąd i już pracodawca odkłada cię do szuflady z napisem (grzecznie spławić). Z błędów ortograficznych lub gramatycznych wyciągane są najróżniejsze błędne wnioski, na przykład:

» Nie potrafisz dobrze pisać.
» Jesteś leniwy.
» Nie dbasz o szczegóły.
» Chcesz przegrać.
» Nie możesz reprezentować firmy.
» Tak naprwadę nie chcesz tej pracy.

Estetyka

Szata graficzna - życiorys nie powinien przekaraczać dwóch stron papieru przy długoletnim stażu zawodowym, a najlepiej jeśli zmieści się na jednej stronie. Treść ma największe znaczenie, liczy się jednak wszystko. Skoro napracowałeś się nad zawartością, dołóż wszelkich starań, aby miała ona jak najkorzystniejszy wygląd. Układ graficzny winien służyć przede wszystkim czytelności, logice budowy dokumentu, a nie popisowi znajomości programów komputerowych, twoich nieograniczonych możliwości kreacyjnych. Zawsze zostawiaj sporo tzw. światła, czyli niezapisanych miejsc, nie staraj się nadmiernie zagęszczać tekstu.

Czysta biała kartka A4 - Twoje CV powinno pasować do ubrania, w którym przyjdziesz na spotkanie w sprawie pracy, a zatem wydrukuj je na najlepszym dostępnym dla ciebie papierze. Zasada ta również dotyczy listu motywacyjnego oraz koperty.

Osobie selekcjonującej nie musisz opowiadać o sobie wszystkiego. Ujmując to w kontekście CV: im więcej napiszesz, tym więcej dasz komuś powodów, by zrezygnował z twojej kandydatury.

Często CV wykorzystywane jest jako szkic służący do przygotowania rozmowy kwalifikacyjnej. W twoim interesie leży zamieszczanie w życiorysie jedynie pozytywnych informacji na swój temat, aby nie dawać powodu do rozmyślań nad wadami. Złe informacje lepiej zostawić na spotkanie kwalifikacyjne, podczas którego będziesz przynajmniej miał sposobność się bronić.

Prawda i tylko prawda - wszystko co napiszesz, musi być możliwe do prawdzenia i prawdziwe. Jeżeli nie będziesz w stanie wytłumaczyć lub porozmawiać na temat dowolnego fragmentu swego życiorysu, całkowicie tracisz wiarygodność wraz z szansą na pracę.

Referencje

Nie załączaj referencji - najlepiej posłuż się sprawdzoną formułą Referencje dostępne na życzenie.

Specyfika stylu curriculum vitae polega na używaniu trzeciej, a nie pierwszej osoby:

Czyli tak: Ukończyłem Liceum Ekonomiczne...
Osiągnął wzrost produkcji...
Podlegał bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu...

Nie zaś tak: Ukończyłem Liceum Ekonomiczne...
Osiągnąłem wzrost produkcji...
Podlegałem bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu

Skoro CV ma przygotować grunt pod rozmowę kwalifikacyjną, a wszelkie negatywne informacje prowokują tylko dodatkowe, badawcze pytania, życiorys powinien informować wyłącznie o tym, co przemawia na twoją korzyść. Warto więc zastanowić się, co lepiej będzie pominąć. Oczywiście, musisz przygotowć się na odpowiedź także w tych dziedzinach, lecz na etapie pisania CV powinna przyświecać ci maksyma: Oto, co chcę wam powiedzieć - o reszcie musicie dowiedzieć się sami.

 

Psikus.net © 2007-2011

Strona główna | Polityka Prywatności